Linolio ir linoleno rūgštys

Spausdinti
Kategorija: Naudinga informacija
Paskelbta: Sekmadienis, 08 gegužės 2011

Kanapėse gausu Linolo rūgšties (LA) (omega-6 polinesočioji rūgštis) ir linoleno rūgšties (LNA) (žinoma, kaip omega-3), kurias žmogaus organizmas turi gauti su maistu, todėl jie vadinami nepakeičiamomis riebalų rūgštimis (EFA). LA ir LNA yra svarbiausios riebalų rūgščys žmogaus mityboje atsižvelgiant į sveikatą. Jos dalyvauja organizme gaminant energija iš maisto medžiagų.

Riebalai yra antra labiausiai paplitusi medžiaga žmogaus kūne (vanduo yra pirmas). Tikslus procentas priklauso nuo mitybos, mankštos, genetikos, amžiaus ir lyties. Vidutiniškai 15% iki 22% kūno masės, riebalų. Geriausia, jei riebalų suvartojamą per dieną apie 30% visų dienos gaunamų kalorijų. Mažiausiai 10% dienos kalorijų turėtų būti LA ir ne mažiau kaip 2% LNA. Optimalus LA LNA maiste yra tarp 2-1 ir 5-1. 2-1 santykis LA LNA yra daugiau naudingas. Linų sėklų aliejus yra 58% LNA, galbūt todėl geriausia sėklų aliejus kovoti degeneracinėmis ligomis, bet jame yra tik 14% LA. Kanapių sėklų aliejus yra 55% LA ir 25% LNA, arba 2,2 karto daugiau negu LA LNA, todėl geriausia vartoti yra kanapių sėklų aliejų, taip galime išvengti nutukimo.

LA, LNA ir labai naudingos nesočiųjų riebalų rūgštys. Būtinos organizmo energijai ypač smegenims, tinklainės, antinksčių ir sėklidžių audiniams. Tai organai kurie reikalauja daug energijos.

LA ir LNA dalyvauja perduodant deguonį iš oro į plaučius į kiekvieną kūno ląstelę. Jos yra svarbios deguonies ląstelės membranai. Ten ji veikia kaip barjeras, kad užplūstu virusai ir bakterijos.

 

Papildoma informacija